סוֹף סוֹף
אַתְּ מַקְשִיבָה לִי
אָמַר לִי הַקּוֹל הַפְּנִימִי
בְּקוֹל חֲרִישִׁי
מִזְמָן רָצִיתִי
אָמַרְתִּי לוֹ
אֲבָל הָרַעַשׁ בַּחוּץ
הָיָה כֹּה חָזָק
וּמַה קָרָה עַכְשָׁו?
נִכְנַסְתִּי הַבַּיְתָה

 

הקול הפנימי / עידית ברק
(מתוך הספר "להיאחז בענף הקרוב")

מהו טיפול בתנועה?

טיפול בתנועה הוא מרחב המזמין להקשבה עמוקה פנימה. הקשבה לא רק למחשבות ולסיפורים שאנו מספרים על עצמנו, אלא גם לתחושות ולכמיהות הנובעות מהגוף.

רבות מהחוויות המכוננות של חיינו התרחשו עוד בטרם למדנו לדבר ולחשוב במילים. חוויות פרה-ורבליות אלו, חרוטות בזכרון הגופני שלנו ומעצבות במידה רבה את תבניות התנועה, היציבה והנשימה שלנו, כמו גם את סגנון מערכות היחסים ואת הדימוי העצמי שלנו. דרך טיפוח היכולת להקשיב לאותם חלקים עדינים ומעורפלים בתוכנו, שנמצאים מתחת למילים, מתאפשר מגע חדש ולעתים מפתיע עם חומרי הליבה של הנפש.

טיפול בתנועה מאפשר אינטגרציה בין החלקים הגלויים והסמויים של קיומנו. הוא מציע תהליך של גילוי עצמי והתפתחות דרך יצירת חיבורים חדשים בין תחושה למחשבה, בין חוויה פנימית לדימוי, בין מילה לתנועה, בין נשימה לנשמה.

 

הגוף, בנוסף להיותו מושא להתבוננות ולחקירה, מוזמן להיות גם "שדה" לפעולה ולביטוי עצמי בתנועה. ייתכן שבתחילת טיפול עצם הרעיון להביע את עצמי בתנועה עשוי לעורר תחושות לא נעימות: מאי-נוחות קלה ועד בושה משתקת. אלו תגובות נורמליות ומובנות, שכן התרבות שלנו מבוססת בעיקר על תקשורת מילולית וחשיבה רציונלית ואילו ערוץ ההבעה הגופנית לא מקבל הרבה תשומת לב, ואף נחשב לפעמים לא מנומס או לא ראוי. למרות כל זאת, הגוף יכול להפוך ממטרד מביש למשאב פנימי יקר-ערך! כאשר מתרגלים הפניית קשב פנימה בסבלנות, בחמלה ובהתמדה, מתרחש בהדרגה תהליך טבעי של חיבור-מחדש לגוף ולאינטואיציה, עד שמתהווה תחושה שהגוף הוא ממש הבית: מקום מוכר, נגיש ובטוח, מקור של חיוניות ושגשוג!

למי מיועד טיפול בתנועה?

טיפול בתנועה הוא טיפול נפשי (במילים אחרות: פסיכותרפיה משלבת גוף) והוא מתאים לכל איש ואישה המעוניינים לעבור תהליך של התפתחות נפשית ולכל מי שמתמודד עם משבר או קושי נפשי מכל סוג. בין אם התנסית בעבר בטיפול נפשי כזה או אחר ובין אם זו הפעם הראשונה, בין אם יש לך הכרות עם תחומי תנועה או מודעות גופנית ובין אם לאו. הדבר היחיד שהכרחי כדי להתחיל טיפול הוא רצון וקורטוב של סקרנות.

 

כמו מרבית גישות הטיפול הנפשי, יש לקחת בחשבון שזהו תהליך שלוקח זמן וכרוך בעליות ומורדות בדרך. בדרך כלל משך הטיפול אינו נקבע מראש והוא יכול לנוע בין חודשים לשנים, לפי רצון המטופל, צרכיו ויכולתו. התחייבות לתהליך ושמירה על רצף פגישות אחת לשבוע (למעט חופשות) הן תנאי בסיסי לקיומו של תהליך משמעותי ומועיל.

אני מאמינה....

  • בכוחם המרפא של נוכחות אוהבת ושל קשר אנושי קרוב ואמפתי
  • שבכל אדם טמונים הזרעים לריפוי עצמי
  • שהקשבה עמוקה לאינטואיציה הגופנית מכוונת את האדם בדרך הנכונה לבריאות ולשגשוג
  • שגוף ונפש אחד הם

  • שתפקיד המטפלת אינו להראות את הדרך אלא ללוות את האדם בגילוי דרכו הייחודית לו
סגירת תפריט