לעדן קשב
לצלול אל מעמקי הנפש
לגלות כוחות חיים

סוֹף סוֹף
אַתְּ מַקְשִיבָה לִי
אָמַר לִי הַקּוֹל הַפְּנִימִי
בְּקוֹל חֲרִישִׁי
מִזְמָן רָצִיתִי
אָמַרְתִּי לוֹ
אֲבָל הָרַעַשׁ בַּחוּץ
הָיָה כֹּה חָזָק
וּמַה קָרָה עַכְשָׁו?
נִכְנַסְתִּי הַבַּיְתָה

מתוך: להיאחז בענף הקרוב

עידית ברק

מהו טיפול נפשי מבוסס קשב לגוף?

טיפול בתנועה הוא מרחב המזמין להקשבה עמוקה פנימה. הקשבה לא רק למחשבות ולסיפורים שאנו מספרים על עצמנו, אלא גם לתחושות וכמיהות הנובעות מהגוף.

רבות מהחוויות המכוננות של חיינו התרחשו עוד בטרם למדנו לדבר ולחשוב בעזרת מילים. חוויות אלו חרוטות בזכרון הגופני שלנו ומעצבות במידה רבה את דפוסי התנועה והנשימה, כמו גם את סגנון מערכות היחסים ואת הדימוי העצמי שלנו. טיפוח היכולת להבחין באותן תחושות עדינות ומעורפלות שמסתתרות מתחת למילים, מאפשר מגע חדש ולעתים מפתיע עם חומרי הליבה של הנפש.

נוסף על היותו מושא להתבוננות ולחקירה, הגוף מוזמן להיות גם כלי לביטוי עצמי דרך תנועה. אם המחשבה על כך יוצרת בך אי-נוחות, מבוכה ואפילו בושה – אל דאגה! אלו תגובות נורמליות ומובנות לגמרי. חשוב שתדע/י שהמרחב שלנו מבוסס על יחסי אמון וכבוד, ושאיני מצפה ממך לדעת לרקוד או "לעשות תנועות יפות". ערוץ ההבעה הגופנית הוא עוד דרך להיות בקשר, והוא מתקיים גם במחוות הקטנות ביותר. למרבה הפלא, כאשר מתרגלים הפניית קשב פנימה בסבלנות, בחמלה ובהתמדה, מתרחש בהדרגה תהליך טבעי של חיבור מחדש לגוף ולאינטואיציה, שיכול להביא למפנה של ממש בחווית הגוף: ממטרד מביש למשאב פנימי יקר-ערך, למקום מוכר ובטוח, או במילים אחרות: לבית.

כתרפיה הוליסטית המכלילה גוף ונפש, טיפול בתנועה מעודד אינטגרציה בין החלקים הגלויים והסמויים של קיומנו. הוא מציע תהליך של גילוי עצמי והתפתחות על-ידי יצירת חיבורים חדשים בין תחושה ומחשבה, רגש ודימוי, מילה ותנועה.

על המסגרת:

הכשרה וניסיון מקצועי שלי: